Laddar Bokdatum
Sök

Evenemangsvynavigation

Kategori

Stad

Plats

Arrangörer

Distans

När samhället gick att förändra – Per Anders Fogelström

Stockholm tis 17 oktober kl.18:00 - 19:00

Göran Greider, författare, poet, debattör och chefredaktör på Dala-demokraten, reflekterar om optimismen i P. A. Fogelströms Staden-svit. Vad kan vi idag lära oss av Fogelströms samhälls- och människosyn? I samarbete med Sällskapet Per Anders Fogelströms Vänner. Sittplats kan bokas via 0850830900 och via hemsidan https://biblioteket.stockholm.se/ Stadsbiblioteket, Sveavägen 73. Fri entré Foto: Lotta Törnroth, Ordfront förlag.

Author visit: Brian Kimberling – author of Snapper

Stockholm tor 19 oktober kl.18:30 - 20:00

A birdwatcher’s guide to the human heart – an unconventional coming of age story from an unforgettable new voice that will appeal to fans of David Vann and Annie Proulx. With wry humour and real freshness, Snapper charts the disastrous love affair between career birdwatcher Nathan Lochmueller and the place that made him. Brian Kimberling grew up in Evansville, Indiana, and graduated from Indiana University. As a student he was involved in a major study of songbirds, an experience central…

Agneta Pleijel

Gävle tor 19 oktober kl.19:00 - 20:00

Hör Agneta Pleijel berätta om sitt författarskap och om den senaste boken Doften av en man, som bygger på hennes egna minnen av att vara en ung kvinna från 1960-talet och framåt.

SmåBUS Festival 2018

Holsbybrunn 2018-09-19 - 2018-09-21

19, 20 och 21 september 2018 organiserar SmåBUS för första gången en barnboksfestival. Barnboksförfattare och illustratörer från olika länder ska träffas. I inspirerande möten ska de skriva och måla, prata och utveckla kompetenser. Dessutom får de möjligheten att prata med olika förlag och att visa up deras portfolio. Barn och vuxna, pedagoger och bibliotekarier får njuta av härliga föreläsningar och skolbesök.

+ Exportera till kalender